A+ A A-
Giorgos Kortsidakis

"Καθάρισε" η αρχηγός: Με δυο γκολ της Κυδωνάκη ο ΟΦΗ 2-0 τις Ελπίδες Καρδίτσας

Με δυο γκολ της αρχηγού, Βάσως Κυδωνάκη, ο ΟΦΗ καθάρισε εύκολα με 2-0 τις Ελπίδες Καρδίτσας στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο και συνεχίζει στην 3η θέση της Α' Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με την ΑΕΚ που θα γίνει στις 13 Μαρτίου.

O ΟΦΗ πέρα απο τα δυο γκολ της Κυδωνάκη, το ένα με σουτ στο 40'  και το άλλο με πέναλτι στο 80' (το πέναλτι κέρδισε η Πλατανιά) είχε και δοκάρι με την Ριμπάνσκα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Την προσεχή Κυριακή (10/3), ο ΟΦΗ παίζει στην Θεσσαλονίκη με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

ΟΦΗ (Παντζαρίδης): Gurtner, Πατερνά, Κουκουλάκη, Κυδωνάκη, Σηφάκη, Πέϊου, Δρακογιαννάκη, Ζέρβα, Μπριάνα, Αεράκη, Rybanska.

Επαιξαν και οι: Παπακωσταντή, Στανίνου, Kalaberova, Κατιρτσίδου, Πλατανιά.

Πολύ δύσκολη η τετράδα πλέον για τον ΟΦΗ μετά την ήττα με 7-12 απο τον Ηλυσιακό

Με πολύ κακά ποσοστά στην επίθεση, ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα απο τον Ηλυσιακό με 7-12, στο κολυμβητήριο Ηρακλείου και πλέον η κατάκτηση μιας θέσης για την πρώτη 4αδα της Α2, φαντάζει πολύ δύσκολη.

Οπως ανέφερε και ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Φιτσανάκης, μετά το παιχνίδι, πλέον ο στόχος του ΟΦΗ είναι η 5η ή η 6η θέση, που του δίνει την απευθείας παραμονή στην κατηγορία, χωρίς να μπεί στην διαδικασία των πλέι-άουτ.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ, ο οποίος ήταν τιμωρημένος απο το προηγούμενο παιχνίδι, παρακολούθησε το παιχνίδι απο την κερκίδα και στον πάγκο κάθισε ο Γιώργος Σπαγουλάκης.

Οπως τόνισε ο Κώστας Φιτσανάκης "χάσαμε μια καλή ευκαιρία να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι στην έδρας μας. Δυστυχώς έχουμε παίξει καλύτερα εκτός έδρας, απο ότι εντός έδρας. Πλέον συγκεντρωνόμαστε για τις θέσεις 5-6, αλλά και να παίξουμε καλύτερα".

Να σημειωθεί ότι, οι άνθρωποι του ΟΦΗ, έφεραν απο την Αγγλία για το παιχνίδι και τον Τηλέμαχο Πίσσα, για να έχουν μια επιπλέον βοήθεια σε αυτό το παιχνίδι.

Για τον ΟΦΗ ήταν κομβικό το δεύτερο 8λεπτο, όπου κόλλησε επιθετικά, αλλά δεν λειτούργησε και αμυντικά δεχόμενο ένα 1-7 απο τους φιλοξενούμενους.
Διαιτητές: Κατσώνης, Καζούλης.

Τα 8λεπτα: 3-2, 1-7, 3-2, 0-1.

ΟΦΗ (Φιτσανάκης): Τσαβολάκης, Φυτάλης, Πίσσας, Πακιουφάκης, Κώστογλου 2, Γεωργόπουλος, Τσαγκαράκης 1, Λεονταράκης, Λουλακάκης, Ζουράρης 2, Παπαδάκης, Κλήμος 2, Αρώνης, Πατούνας, Καπής.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφίες

Ηττήθηκαν στην Αθήνα τα κορίτσια του ΟΦΗ στο πόλο

Την ήττα με 12-8 στην Αθήνα, απο την Ηλιούπολη, γνώρισαν τα κορίτσια της υδατοσφαίρισης του ΟΦΗ, για την Α2 πολο.

Τα κορίτσια του ΟΦΗ, πάλεψαν το παιχνίδι, στο ημίχρονο το σκορ ήταν 5-4, αλλά ένα κακό τριτο 8λεπτο, στο οποίο δέχθηκαν ένα 5-1 απο τις γηπεδούχες, τους κόστισε ουσιαστικά το παιχνίδι.

"Το παλέψαμε όσο μπορούσαμε, αλλάμ δεν τα καταφέραμε. Η ξένη παίκτρια της αντίπαλης ομάδας, έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι" ανέφερε ο τεχνικός του ΟΦΗ, Κώστας Φιτσανάκης.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΟΦΗ 12-8

Διαιτητές: Γιώργος Στεφανάκης, Γιάννης Τσότρας

Αλυτάρχης: Κώστας Βλαντής

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 5-1, 2-3.

Οι σκόρερ των ομάδων:

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Τανκέεβα 4, Κελαδίτη 3, Θωμοπούλου 2, Ζερβεδά 1, Σακέτη 1, Σκουλίκα 1.

ΟΦΗ: Κοκκινάκη 3, Σολανάκη 2, Ζερονιάν 2, Παλληκαράκη 1.

ΟΦΗ (Κώστας Φιτσανάκης): Διαπουλή, Κώστογλου Μαρία, Κώστογλου Ραφαηλία, Ασκερίδου, Παλληκαράκη, Ζερονιαν, Μανουσάκη, Γιανναράκη, Κοκκινάκη, Σαββάκη, Καραβού, Σολανάκη , Καλλέργη, Μεταξά, Αλεξανδρή.

Ηττήθηκαν στην Ηλιούπολη τα κορίτσια του ΟΦΗ στο βόλεϊ

Την ήττα με 3-0 σετ απο την ισχυρή Ηλιούπολη, στην Αθήνα, γνώρισαν τα κορίτσια του ΟΦΗ, για το πρωτάθλημα της Α2.

Απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, που είναι ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, τα κορίτσια του ΟΦΗ το πάλεψαν, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.

"Παίξαμε με μια ομάδα, που έχει ενισχυθεί και είναι σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, όπου τρέχει ένα μεγάλο σερί νικών. Κάποια κορίτσια μας, εμφανίζουν σημάδια κούρασης και είναι λογικό" ανέφερε, ο προπονητής του ΟΦΗ Νίκος Προύφας.

Διαιτητές: Καλούδας, Βέντρας.

Τα σετ: 25-19, 25-16, 25-21.

OΦΗ (Νίκος Προύφας): Παπουλίδου, Μαριάτου, Αραμπατζή, Καλουτσάκη, Πρινιωτάκη, Μπελενιώτη, Βυνιχάκη, Φραγκιαδού, Πετροπούλου, Πιτσούλη, Κοζωνάκη, Ζλατιλίδου, Φανιουδάκη Ν. Φανιουδάκη Ελ.